Այս թեմային էր նվիրված Մասնագիտական վերապատրաստման և կատարելագործման ինստիտուտի (ՄՎԿԻ) կողմից կազմակերպված վերջին դասընթացը։
«Էկո-նորարարություն. կայուն լուծումների վերածումը բիզնես արժեքի» վերնագրով երկօրյա ծրագիրը նախատեսված էր համալսարանական ուսանողների և սկսնակ ձեռնարկատերերի համար։
Ծրագրի նպատակն էր ուսումնասիրել մաքուր և այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրները, բացահայտել դրանց տարբերությունները, ինչպես նաև գնահատել այլընտրանքային էներգետիկայի զարգացման ներուժը և Հայաստանի հեռանկարները կայուն էներգիայի ոլորտում։
Դասընթացը մշակվել էր Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի (UCL) շրջակա միջավայրի, էներգիայի և ռեսուրսների Բարթլեթ դպրոցում վերապատրաստված փորձագետների կողմից։
Նոյեմբերի 26-ից 29-ը Ծաղկաձորի Սթոունհենջի համալիրում անցկացված դասընթացի տասներկու մասնակիցներ արժանացել էին Ռիմա Խաչատրյանի անվան կրթաթոշակի։
Դասընթացի գործնական մասի շրջանակում մասնակիցներն այցելեցին արդյունաբերական նշանակության Հայաստանի առաջին արևային էլեկտրակայան և կենցաղային կեղտաջրերի մաքրման համար նախատեսված աէրացիոն կայան՝ ծանոթանալով կանաչ տեխնոլոգիաների կիրառման սկզբունքներին։
Դասընթացը կենտրոնացած էր կանաչ տեխնոլոգիաների ներդրման միջոցով լրացուցիչ ֆինանսական եկամուտներ ստանալու ներուժի, ինչպես նաև այս ոլորտի փոքր ձեռնարկությւոնների համար կիրառելի հարկային մեխանիզմների վրա։

This topic was the focus of the latest course organized by the Executive Coaching and Training Institute (ECTI).
The two-day program, titled “Eco-Innovation: Transforming Green Solutions into Business Value,” was designed for university students and aspiring entrepreneurs. It aimed to explore clean and alternative energy sources, highlight the differences between them, and examine both the potential for alternative energy development and Armenia’s prospects for sustainable energy solutions.
The primary objective of the course was to demonstrate how businesses can achieve sustainable profitability by adopting eco-innovation and integrating environmental technologies into their business models.
The course was developed by ECTI experts who received training at the Bartlett School of Environment, Energy and Resources of University College London (UCL).
Held from November 26 to 29 at the Stonehenge complex in Tsaghkadzor, the program welcomed twelve participants, all of whom were awarded the Rima Khachatryan Scholarship.
As part of the practical component of the course, participants visited Armenia's first industrial solar power plant and an aeration facility used for domestic wastewater treatment, gaining first-hand insight into the operation of green technologies.
A dedicated session focused on the potential for generating additional financial income through the adoption of green technologies, along with discussions on taxation mechanisms applicable to small business enterprises in this sector.