Փողերի լվացման դեմ պայքարի քաղաքականություն
Փողերի լվացման դեմ պայքարի քաղաքականությունը (այսուհետ՝ «Քաղաքականություն») հանդիսանում է «Մասնագիտական վերապատրաստման և կատարելագործման ինստիտուտ» ՓԲԸ (այսուհետ՝ «Ընկերություն») ներքին իրավական ակտ:
Հիմնական սահմանումներ
Փողերի լվացում՝ փողերի և այլ ակտիվների հանցավոր ծագումը թաքցնելու գործընթաց՝ դրանք օրինական աղբյուրներից ստացված լինելու տեսանելիություն ստեղծելու նպատակով: Փողերի լվացումը կարող է իրականացվել տարբեր ձևերով և ներառել տարատեսակ բազմաթիվ ակտիվներ: Չնայած փողերի լվացումը սովորաբար կապված է թմրանյութերի անօրինական շրջանառության կամ կազմակերպված հանցավորության հետ, այն կարող է առաջանալ եկամուտ բերող ցանկացած հանցագործության կատարման արդյունքում, ներառյալ՝ կաշառք, կոռուպցիա, շորթում, մարդկանց առևտուր, խարդախություն և հարկային խարդախություններ: Փողերի լվացումը կարող է նաև օգտագործվել ահաբեկչության ֆինանսավորման նպատակով:
Ներածություն
Փողերի լվացումն անօրինական է, դեմ է էթիկայի կանոններին և նպաստում է հանցավոր վարքագծի դրսևորմանը: Փողերի լվացման ռիսկը չեզոքացնելու անընդունակությունը կարող է հեղինակազրկել մեզ և հանգեցնել Ընկերության նկատմամբ հետաքննությունների իրականացման, տուգանքների և/կամ այլ պատասխանատվության կիրառման:
Սույն Քաղաքականությունը սահմանում է մեր Ընկերության մոտեցումն՝ ուղղված մեր կողմից փողերի լվացումը կանխելու վերաբերյալ բոլոր կիրառելի օրենքների և կանոնների պահպանմանը և փողերի լվացման ռիսկերի պատշաճ կառավարումն ապահովելուն:
Սույն Քաղաքականության նպատակն է հանդիսանում էականորեն կանխել, կառավարել և նվազեցնել Ընկերության և նրա աշխատողների կողմից փողերի լվացման կամ ահաբեկչության ֆինանսավորման փաստացի կամ հնարավոր գործունեության մեջ ուղղակի կամ անուղղակի ներգրավվելու ռիսկը:
Սույն Քաղաքականությունը կոչված է օգնելու աշխատողներին, կոնտրագենտներին, գործընկերներին և Ընկերության անունից գործող այլ երրորդ անձանց՝ հասկանալու, թե որտեղ կարող են առաջանալ փողերի լվացման դեմ պայքարի վերաբերյալ օրենքների խախտումներ, և աջակցելու նրանց ճիշտ որոշումներ կայացնելու հարցում սույն Քաղաքականությանը համապատասխան մեր կորպորատիվ դիրքորոշման համաձայն:
Ո՞ւմ նկատմամբ է կիրառելի
Սույն Քաղաքականության գործողությունը տարածվում է բոլոր աշխատողների, տնօրենների և պաշտոնատար անձանց, ինչպես նաև Ընկերության կոնտրագենտների և գործընկերների վրա:
Ի՞նչ ենք հասկանում փողերի լվացում և ահաբեկչության ֆինանսավորում ասելով
Փողերի լվացում նշանակում է հանցավոր ճանապարհով ստացված փողերի կամ ակտիվների փոխարինում «մաքուր» փողերով կամ այլ ակտիվներով: Մաքուր փողերը կամ ակտիվները չունեն ակնհայտ կապ ինչ-որ հանցավոր գործունեության հետ:
Գործունեության հետևյալ տեսակները համարվում են «փողերի լվացում» և արգելված են սույն Քաղաքականությամբ.
1. գույքի (ներառյալ փողի) փոխակերպումը կամ փոխանցումը՝ տեղյակ լինելով կամ կասկածելով, որ այդպիսի գույքը ստացվել է հանցավոր կամ որոշակի ապօրինի գործունեության արդյունքում («Ապօրինի գույք»)՝ գույքի ապօրինի ծագումը թաքցնելու կամ քողարկելու նպատակով կամ նման գործունեության իրականացմանը ներգրավված ցանկացած անձին աջակցելու նպատակով, որպեսզի վերջինս խուսափի իր արարքի իրավական հետևանքներից,
2. Ապօրինի գույքի ներգրավմամբ ֆինանսական գործառնությունների իրականացում,
3. Ապօրինի գույքի իրական բնույթը, աղբյուրը, գտնվելու վայրը, տնօրինումը, տեղաշարժը, իրավունքների սահմանումը, տիրապետումը կամ վերահսկողությունը թաքցնելը կամ քողարկելը,
4. Ապօրինի գույքի ձեռքբերումը, տիրապետումը և օգտագործումը,
5. անօրինական գործունեության իրականացմանը նպաստելը,
6. վերոնշյալ կետերում նշված գործողություններից որևէ մեկի կատարմանը մասնակցելը, համակատարելը, կատարման և օժանդակելու փորձ կատարելը, դրդելը, աջակցելը և խորհրդատվություն տրամադրելը:
Լայն իմաստով փողերի լվացում նշանակում է, որ ցանկացած անձ (ներառյալ ցանկացած աշխատող) կխախտի օրենքը, եթե նա իմանա կամ կասկածի, որ բիզնեսի շրջանակներում առկա է Ապօրինի գույք, և ներգրավվի կամ շարունակի մնալ ներգրավված այն գործունեության մեջ, որը առնչվում է այդ գույքին՝ առանց իր մտահոգությունների մասին հայտնելու:
Գույքը համարվում է ապօրինի, եթե այն ստացվել է ցանկացած հանցավոր արարքի արդյունքում՝ անկախ այն հանգամանքից՝ հիմնական հանցավոր արարքը կատարվել է այն երկրում, որտեղ դուք գտնվում եք, թե արտերկրում:
Ահաբեկչության ֆինանսավորումը կարող է կապված լինել ոչ թե հանցավոր գործունեության արդյունքում եկամուտ ստանալու, այլև, ավելի հավանական է, միջոցների ենթադրյալ օգտագործումը կամ ծագումը թաքցնելու հետ, որոնք արդյունքում պետք է օգտագործվեն հանցավոր նպատակներով:
Մեր կողմից ստանձնած հանձնառությունները
Մենք չենք օգնում, աջակցում, մասնակցում և հավանություն չենք տալիս փողերի լվացմանը կամ ահաբեկչության ֆինանսավորմանը: Մենք չենք ընդունում դրամական միջոցներ կամ այլ ակտիվներ, եթե գիտենք կամ կասկածում ենք, որ դրանք ստացվել են որևէ տեսակի հանցավոր գործունեությունից: Մենք գիտակցաբար գործ չենք ունենում հանցագործների, հանցագործության կատարման մեջ կասկածյալների կամ հանցագործությունից ստացված եկամուտների հետ: Մենք չենք նպաստում հանցավոր գործունեության արդյունքում ստացված հանցավոր եկամուտների կամ այլ ակտիվների ձեռքբերմանը, տիրապետմանը կամ տնօրինմանը, ինչպես նաև չենք օգնում ուրիշներին հանցավոր եկամուտները կամ ակտիվները թաքցնելու հարցում: Մենք չենք հանդուրժում որևէ տեսակի հարկերից ցանկացած ձևով խուսափելը և չենք նպաստում հարկերի վճարումից գիտակցաբար կամ դիտավորությամբ խուսափելուն։
Փողերի լվացման հետ կապված ռիսկերը կառավարելու և պահանջների պահպանումն ապահովելու նպատակով մենք մեր բոլոր վճարումները կատարում ենք համաձայն պայմանագրերի և ստանում ենք վճարումներ մեր կոնտրագենտներից նույնպես համաձայն պայմանագրերի, որպեսզի խուսափենք փողերի լվացմանը կամ հարկերի վճարումից խուսափելուն նպաստելու ռիսկից: Մենք պահանջում ենք աշխատողներից ուշադիր լինել ցանկացած անսովոր կամ կասկածելի գործողության նկատմամբ, որը կարող է մեզ ենթարկել փողերի լվացմանը կամ հարկերի վճարումից խուսափելուն նպաստելու ռիսկի:
Մենք պահպանում ենք բոլոր կիրառելի օրենքները և կանոնները, որտեղ էլ որ վարենք մեր բիզնեսը, ստեղծենք կամ պահպանենք մեր գործարար հարաբերությունները: Ընկերության քաղաքականությունն է մեր գործունեության մեջ պահպանել փողերի լվացման դեմ պայքարի վերաբերյալ օրենքների պահանջներն ամբողջ աշխարհով մեկ: Այդ նպատակով մենք համագործակցում ենք միայն այն գործընկերների հետ, ովքեր իրականացնում են օրինական առևտրային գործունեություն և որոնց միջոցները ստացվում են օրինական աղբյուրներից:
Որքան հնարավոր է, մենք ուսումնասիրում ենք բոլոր բարդ և անսովոր խոշոր տրանսակցիաների նախապատմությունը և նպատակը, ինչպես նաև գործարքների բոլոր անսովոր մոդելները, որոնք չունեն ակնհայտ տնտեսական կամ օրինական նպատակ: Մենք բարձրացնում ենք գործարար հարաբերությունների մշտադիտարկման աստիճանը և բնույթը՝ պարզելու՝ արդյո՞ք այդ տրանսակցիաները կամ գործողությունները կասկածելի են, թե ոչ:
Ռիսկի գնահատման վրա հիմնված մոտեցմանը համապատասխան՝ մենք, մինչև գործարար հարաբերությունների հաստատումը կամ գործարքի իրականացումը, պարտավորվում ենք պատշաճ զգուշավորության բոլոր միջոցառումների շրջանակներում, որոնք կիրառվում են նման գործարար հարաբերությունների կամ գործարքների նկատմամբ,
1. իդենտիֆիկացնել և հաստատել մեր կոնտրագենտի և (վերջնական) շահառու սեփականատերերի անձը,
2. գնահատել ռիսկի աստիճանը, որը կարող է ներկայացնել այդպիսի կոնտրագենտը:
Բոլոր աշխատողները պարտավոր են անհրաժեշտության դեպքում լիակատար համագործակցել համապատասխան պետական մարմինների հետ, որոնք պատասխանատու են փողերի լվացման դեմ պայքարի համար: Անհրաժեշտության դեպքում դա կարող է ներառել կասկածելի տրանսակցիաների մասին հաղորդումը և իշխանությունների հետ համագործակցելը կամ սեփական նախաձեռնությամբ անհապաղ տեղեկացումը համապատասխան մարմնին, երբ նրանք գիտեն, կասկածում են կամ ողջամիտ հիմքեր ունեն կասկածելու, որ փողերի լվացումը, դրա հետ կապված հիմնական հանցագործությունը կամ ահաբեկչության ֆինանսավորումը կատարվում է, կատարվել է կամ կատարման փորձ է արվում:
Խոսում ենք բաց
Յուրաքանչյուրս պատասխանատվություն է կրում իր պարտականությունների կատարման համար: Մենք սպասում ենք մեր աշխատողներից և կոնտրագենտներից խոսել բաց և բարձրաձայնել սույն Քաղաքականության հնարավոր խախտումների մասին իրենց մենեջերի, ղեկավարի մոտ կամ ցանկացած այլ հասանելի միջոցներով:
Հետևանքներ
Մեր Քաղաքականությունը լրացնում է մեր արժեքները և արտացոլում է, թե ինչն է կարևոր Ընկերության համար: Մենք խիստ ենք վերաբերվում մեր Քաղաքականության խախտումներին: Կախված խախտման ծանրությունից՝ հետևանքը կարող է լինել նկատողությունից ընդհուպ մինչև աշխատանքից ազատում՝ տեղեկացնելով խախտման մասին իրավապահ մարմիններին:
Սույն Քաղաքականությունը կարող է վերախմբագրվել ժամանակ առ ժամանակ և Քաղաքականության վերախմբագրված տարբերակն անհապաղ կտեղադրվի մեր կայքէջում:

Anti-money laundering policy
The Anti-money laundering policy (hereinafter referred to as «Policy») is an internal legal act of the CJSC «The Executive Coaching and Training Institute» (hereinafter referred to as «Company»).
Key terms
Money Laundering - The process of concealing the criminal origin of money or other assets, so they appear to come from a legitimate source. Money laundering can take many forms and involve many types of assets. While money laundering is usually associated with drug trafficking or organized crime, it may arise in connection with any profit generating crime including bribery, corruption, extortion, human trafficking, fraud and tax fraud. Money laundering can also be used for the purposes of terrorist financing.
Introduction
Money laundering is illegal, unethical and facilitates criminal conduct. Failure to address the risk of money laundering could undermine our reputation and lead to investigations, fines and/or other penalties for the Company.
This Policy sets out our Company's approach to ensuring that we comply with all applicable laws and regulations to prevent money laundering and appropriately manage money laundering risks.
The purpose of this Policy is to substantially prevent, manage and mitigate the risk that the Company and its employees become directly or indirectly involved in actual or potential money laundering activities, or terrorist financing activities.
This Policy is intended to help employees, contractors, partners and other third parties acting on the Company’s behalf to understand where breaches of anti-money laundering laws might arise and to support them in making the right decisions in line with our corporate position as stated in this Policy.
Who does this apply to?
This Policy applies to all employees, directors and officers, as well as contractors and partners of the Company.
What do we mean by money laundering and terrorist financing?
Money laundering means exchanging money or assets that were obtained criminally for money or other assets that are ‘clean’. The clean money or assets don’t have an obvious link with any criminal activity.
The following types of activities are considered to be “money laundering” and are prohibited under this Policy:
1. the conversion or transfer of property (including money), knowing or suspecting that such property is derived from criminal or certain specified unlawful activity ("Criminal property"), for the purpose of concealing or disguising the illicit origin of the property or of assisting any person who is involved in the commission of such activity to evade the legal consequences of his action;
2. conducting a financial transaction which involves criminal property;
3. the concealment or disguise of the true nature, source, location, disposition, movement, rights with respect to, ownership or control of criminal property;
4. the acquisition, possession or use of criminal property;
5. promoting the carrying on of unlawful activity; and
6. participation in, association to commit, attempts to commit and aiding, abetting, facilitating and counselling the commission of any of the actions mentioned in the foregoing points.
The broad definition of money laundering means that anybody (including any employee) could be in violation of the law if he/she becomes aware of, or suspects, the existence of criminal property within the business and becomes involved in or continues to be involved in a matter which relates to
that property being linked to the business without reporting his/her concerns.
Property can be criminal property where it derives from any criminal conduct, whether the underlying criminal conduct has taken place in the country where you are situated or overseas.
Terrorist financing may not involve the proceeds of criminal conduct, but rather an attempt to conceal the origin or intended use of the funds, which will later be used for criminal purposes.
What is our commitment?
We do not assist, support, participate in or permit money laundering or terrorist financing. We do not accept money or other assets if we know or suspect that they derive from any kind of criminal activity. We do not knowingly deal with criminals, suspected criminals or the proceeds of crime. We do not facilitate the acquisition, ownership or control of criminal proceeds or other assets deriving from criminal activity nor do we assist others in concealing criminal proceeds or assets. We do not tolerate tax evasion of any kind and we do not knowingly or willfully facilitate tax evasion.
To manage our money laundering risk exposure and ensure compliance, we make all payments under our contracts to, and receive payments from, our contractual counterparties. We require employees to be alert to any unusual or suspicious arrangements which could expose us to the risk of money laundering or the facilitation of tax evasion.
We comply with all applicable laws and regulations wherever we conduct business, enter into, or maintain business relationships. It is Company's Policy to comply with all applicable anti-money laundering laws in our operations worldwide. To this end, we only conduct business with partners who are involved in legitimate business activity and whose funds are derived from legitimate sources.
We examine, as far as reasonably possible, the background and purpose of all complex and unusually large transactions, and all unusual patterns of transactions, which have no apparent economic or lawful purpose. We increase its degree and nature of monitoring of the business relationship, in order to determine whether those transactions or activities appear suspicious.
Consistent with a risk-based approach, we will, before the establishment of a business relationship or the carrying-out of a transaction, as part of all due diligence measures that are applied to such business relationship or transaction:
• identify and verify the identity of its counterparty and the (ultimate) beneficial owner(s);
• assess the level of risk such a counterparty could present.
All Employees are obliged to cooperate fully with the appropriate governmental authorities responsible for combating Anti-Money Laundering, if required. If needed, this could include reporting suspicious transactions and cooperating with the authorities, or inform promptly, on their own initiative, the appropriate authority when they know, suspect or have reasonable grounds to suspect that money laundering, an associated predicate offence, or terrorist financing is being committed or has been committed or attempted.
Speaking openly
We are each responsible for ensuring that we meet our commitments. We expect our employees and contractors to speak openly and raise concerns about possible breaches of this Policy with their manager, supervisor or via other available reporting channels.
Consequences
Our Policy supports our values and reflect what is important to our Company. We take breaches of our Policy seriously. Depending on the severity of the breach, consequences may range from a warning to termination of employment and inform competent authority.
This Policy may be updated from time to time, and the updated version of the Policy will be immediately made available on our website.