Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի ինժեներներին հաջողվել է պլաստիկ թափոնները մեծածավալ հավելյալ արտադրության (additive manufacturing) միջոցով վերածել բարձր ամրության շինարարական ֆերմաների։
Հատկանշական է, որ փորձարկումների ընթացքում ֆերմաները դիմացել են 4,000 ֆունտ ճնշման, ինչը կրկնակի գերազանցում է ԱՄՆ դաշնային բնակարանաշինական ստանդարտներով սահմանված բեռնվածքի պահանջները։
Շինարարական արդյունաբերությունը երկար տարիներ ապավինել է փայտին և բետոնին։ Գիտնականների թիմը, որը ղեկավարում է հետազոտող Ա․Ջեյ Պերեսը, կարծում է, որ համաշխարհային բնակարանային ճգնաժամի լուծումը բառացիորեն լողում է մեր օվկիանոսներում և կուտակվում է մեր աղբավայրերում։
«Մենք գնահատել ենք, որ մինչև 2050 թվականը աշխարհին անհրաժեշտ կլինի մոտ 1 միլիարդ նոր տուն։ Եթե փորձենք այդքան տուն կառուցել փայտից, ստիպված կլինենք երեք անգամ ամբողջությամբ հատել Ամազոնյան անտառին համարժեք տարածք», — ասել է Պերեսը։
«Այստեղ հիմնական գաղափարն այն է, որ մենք վերամշակում ենք կեղտոտ պլաստիկը և այն դարձնում բնակարանների համար նախատեսված շինանյութ, որն ավելի թեթև է, ավելի դիմացկուն և կայուն», - հավելել է գիտնականը։
Թիմին հաջողվել է արագորեն «հում հատիկները» վերածել ծանրաբեռնվածության համար նախատեսված, շինարարությանն անմիջապես պատրաստ բաղադրիչների։ Համակարգի գործնական փորձարկման ընթացքում թիմը հավաքել է նրբատախտակով ծածկված հատակային շրջանակ՝ օգտագործելով չորս հատ 8 ֆուտ երկարությամբ պլաստիկ ֆերմա, որոնցից յուրաքանչյուրն ընդամենը 13 ֆունտ էր կշռում՝ զգալիորեն պակաս, քան դրանց փայտե համարժեքները։
Այս կառուցվածքային բաղադրիչների արտադրությունն արդյունավետ է. մեծածավալ տպիչը մեկ ֆերմա արտադրում է 13 րոպեից էլ պակաս ժամանակում։
Կառուցվածքը իրական պայմաններում օգտագործման համար օպտիմալացնելու նպատակով թիմը կիրառել է համակարգչային մոդելավորումներ՝ բարձր կոշտություն-քաշ հարաբերակցությամբ դիզայն գտնելու համար։ Սա ապահովում է, որ հատակը ճնշման տակ մնա կոշտ և չծռվի։

Notably, the trusses proved their mettle by supporting 4,000 pounds of pressure during testing. That is double the load-bearing requirements set by U.S. federal housing standards.
The construction industry has long relied on timber and concrete.  MIT’s team, led by researcher AJ Perez, believes the answer to the global housing crisis is literally floating in our oceans and piling up in our landfills.
“We’ve estimated that the world needs about 1 billion new homes by 2050. If we try to make that many homes using wood, we would need to clear-cut the equivalent of the Amazon rainforest three times over,” said Perez, a lecturer in the MIT School of Engineering.
“The key here is: We recycle dirty plastic into building products for homes that are lighter, more durable, and sustainable,” Perez added.
The team was able to rapidly transform raw pellets into heavy-duty, construction-ready components. In a practical test of the system, the MIT team assembled a plywood-topped floor frame using four 8-foot plastic trusses, each weighing just 13 pounds — much less than their timber counterparts.
These structural components are efficient to produce, with a large-scale printer churning out a single truss in under 13 minutes.
To optimize the structure for real-world use, the team utilized computer simulations to identify a design with a high stiffness-to-weight ratio. It ensured the floor remains rigid and sag-free under pressure.